1.5KE47CATR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 40.2V 64.8V DO201AD
DataSheet
1.5KE47CATR PDF
Type Description
Series:-
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):40.2V
Voltage - Breakdown (Min):44.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:64.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):23.2A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)