
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-19500 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 40V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 44.4V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 78.6V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | - |
| Power - Peak Pulse: | 100000W (100kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-204AR, Axial |
| Supplier Device Package: | Case 5A (DO-204AR) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of MRT100KP40CAE3 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 15V 24.4V SMC
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB
TVS DIODE 13V 21.5V DO214AA
TVS DIODE 40V 78.6V CASE 5A
DECT 2V POWER AMPLIFIER
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
CB 12C 12#12 PIN PLUG