MXLSMCJLCE80AE3
Description
TVS DIODE 80V 129V DO214AB
DataSheet
MXLSMCJLCE80AE3 PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):80V
Voltage - Breakdown (Min):88.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:129V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):11.6A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:90pF @ 1MHz
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)