DSL05-016SC6
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 16V SOT23-6
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
DSL05-016SC6 PDF
Type Description
Series:DSL
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Steering (Rail to Rail)
Unidirectional Channels:2
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):16V
Voltage - Breakdown (Min):18V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:-
Current - Peak Pulse (10/1000µs):30A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:-
Power Line Protection:Yes
Applications:Telecom
Capacitance @ Frequency:1.5pF @ 1MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SOT-23-6
Supplier Device Package:SOT-23-6
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SA24A
SA24A
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
LCE20A
LCE20A
TVS DIODE 20V 32.4V DO201