SMDB12/TR13
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 12V 19V 8SO
DataSheet
SMDB12/TR13 PDF
Type Description
Series:TVSarray™
Type:Zener
Unidirectional Channels:4
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V
Voltage - Breakdown (Min):13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:19V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:300W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:185pF @ 1MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)