
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Bidirectional Channels: | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 136V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 152V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 219V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 6.8A |
| Power - Peak Pulse: | 1500W (1.5kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-201AD, Axial |
| Supplier Device Package: | DO-201AD |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1250 |
Current price of 1V5KE160A is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 24V 42V SOD323
TVS DIODE 48V 77.4V DO214AB
TVS DIODE 160V 259V DO214AA
FIXED IND 15NH 661MA 160 MOHM
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE,
CONN FFC FPC TOP 8POS 1.00MM R/A
TRANSISTOR OUTPUT OPTOCOUPLER