
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q101, TransZorb® |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Bidirectional Channels: | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 136V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 152V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 219V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 6.8A |
| Power - Peak Pulse: | 1500W (1.5kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | Automotive |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-201AA, DO-27, Axial |
| Supplier Device Package: | 1.5KE |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1400 |
Current price of 1.5KE160AHE3_A/C is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 58V 93.6V CASE 5A
TVS DIODE 6.4V 11.3V DO204AL
TVS DIODE 14V 23.2V SMA
TVS DIODE 136V 219V 1.5KE
XTAL OSC TCXO 16.3690MHZ
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V
TERM BLOCK HDR 6POS 90DEG 7.5MM