SMB6F48AY
Description
AUTOMOTIVE 600 W, 48 V TVS IN SM
DataSheet
SMB6F48AY PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SMB6FxxAY
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):48V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:100V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):40A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)