SMCG64AHE3/9AT
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 64V 103V DO215AB
DataSheet
SMCG64AHE3/9AT PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):64V
Voltage - Breakdown (Min):71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):14.6A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)