DM8W17A-13
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR DO-
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
DM8W17A-13 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):17V
Voltage - Breakdown (Min):18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):239A
Power - Peak Pulse:6600W (6.6kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)