SMA6F6.5AY
Description
AUTOMOTIVE POWER-RAIL TVS PROTEC
DataSheet
SMA6F6.5AY PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SMA6F
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):6.5V
Voltage - Breakdown (Min):7.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):56A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)