
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q101, TransZorb® |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Bidirectional Channels: | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 77.8V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 86.5V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 125V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 12A |
| Power - Peak Pulse: | 1500W (1.5kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | Automotive |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-201AA, DO-27, Axial |
| Supplier Device Package: | 1.5KE |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1400 |
Current price of 1.5KE91AHE3_A/C is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 20V 32.4V DO214AA
TVS DIODE 13.6V 22.5V DO204AL
TVS DIODE 24V 38.9V DO214AB
TVS DIODE 77.8V 125V 1.5KE
XTAL OSC VCXO 644.53125MHZ
DC DC CONVERTER 18.5V 50W
TERM BLK 10P SIDE ENT 3.5MM PCB