SMBJ140CA
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 140V 227V SMB
DataSheet
SMBJ140CA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):140V
Voltage - Breakdown (Min):155V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:227V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):2.65A
Power - Peak Pulse:600W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)