
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1KSMB |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 17.1V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 18V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 29.09V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 36.1A |
| Power - Peak Pulse: | 1000W (1kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AA, SMB |
| Supplier Device Package: | DO-214AA (SMBJ) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 3000 |
Current price of 1KSMB20C is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
AUTOMOTIVE POWER-RAIL TVS PROTEC
TVS DIODE 20.5V 33.2V DO214AA
TVS DIODE 85.5V 137V DO214AA
CAP CER 3900PF 630V X7R 2220
TVS DIODE 17.1V 29.09V DO214AA
CONN HEADER SMD 7POS 2.54MM
CAP CER 2200PF 3KV X5S RADIAL