
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-19500 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 40V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 44.4V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 65.8V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 228A |
| Power - Peak Pulse: | 15000W (15kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-204AR, Axial |
| Supplier Device Package: | Case 5A (DO-204AR) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of MXL15KP40CA is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 5V 10V 10UQFN
TVS DIODE 24V 38.9V DO214AB
TVS DIODE 54V 200W SOD123F
TVS DIODE 40V 65.8V CASE 5A
CONN HEADER SMD 36POS 2.54MM
FIXED IND 1UH 355MA 800 MOHM SMD
SLOTTED THUMB SCREW 4-40 THREA