
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 5.8V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 6.45V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 10.5V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 143A |
| Power - Peak Pulse: | 1500W (1.5kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-201AA, DO-27, Axial |
| Supplier Device Package: | DO-201 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of 1.5KE6V8CA-B is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 7.5V 12.9V DO214AC
TVS DIODE 51V 82.4V DO214AC
TVS, 1500W, 77.8V UNIDIRECTIONAL
FIXED IND 39UH 5.9A 33 MOHM TH
TVS DIODE 5.8V 10.5V DO201
CONN HEADER SMD 48POS 2.54MM
CONN DIP HDR IDC 6POS 28AWG PCB