
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 20KPA |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 24V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 25.34V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 43.26V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 490.3A |
| Power - Peak Pulse: | 20000W (20kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | P600, Axial |
| Supplier Device Package: | P600 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of 20KPA24C-B is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 5V 15V SOD923
TVS DIODE 60V 118V CASE 5A
TVS DIODE 9.4V 15.6V DO15
TVS DIODE 24V 43.26V P600
TERM BLK 9P SIDE ENT 5.08MM PCB
WIRE DUCT SOLID BASE SCRW GRY 6'
DC DC CONVERTER 7.5V 150W