
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-19500 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 6.5V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 7.22V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 11.2V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 133.9A |
| Power - Peak Pulse: | 1500W (1.5kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AB, SMC |
| Supplier Device Package: | DO-214AB (SMCJ) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 141 |
Current price of MASMCJ6.5CA is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 145V 234V DO204AC
TVS DIODE 14V 23.2V DO214AA
TVS DIODE 71V 111.5V P600
TVS DIODE 48V 77.4V SMC
TVS DIODE 6.5V 11.2V DO214AB
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
FIXED IND 150NH 313MA 160 MOHM