
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LCE |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Bidirectional Channels: | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 54V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 60V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 87.1V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 17.2A |
| Power - Peak Pulse: | 1500W (1.5kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-201AA, DO-27, Axial |
| Supplier Device Package: | DO-201 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1200 |
Current price of LCE54A is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 11V 18.2V DO214AB
TVS DIODE 43.6V 70.1V DO204AL
TVS DIODE 12V 19.9V DO214AB
TVS DIODE 54V 87.1V DO201
XTAL OSC XO 50.0MHZ 3.3V SMD
XTAL OSC XO 148.5000MHZ LVPECL
RECP ASSY