
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q101, P6KE |
| Package: | Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 171V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 190V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 274V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 2.2A |
| Power - Peak Pulse: | 600W |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | Automotive |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-204AC, DO-15, Axial |
| Supplier Device Package: | DO-204AC (DO-15) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 7500 |
Current price of P6KE200CAHA0G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS SMB 15V 600W UNI
TVS DIODE 160V 315V CASE 5A
TVS DIODE 78V 126V DO214AA
TVS DIODE 171V 274V DO204AC
XTAL OSC VCXO 125.0000MHZ LVDS
XTAL OSC VCXO 76.8000MHZ LVPECL
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V