SMB15F36AY
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
AUTOMOTIVE 1500 W, 36 V TVS IN S
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMB15F36AY PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SMB15F
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):36V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:76V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):131A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)