
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q101, TransZorb® |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Bidirectional Channels: | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 16V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 17.8V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 26V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 192A |
| Power - Peak Pulse: | 5000W (5kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | Automotive |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | P600, Axial |
| Supplier Device Package: | P600 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 800 |
Current price of 5KP16AHE3/54 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 5V 13.4V SMA
TVS DIODE 128V 207V DO214AC
TVS DIODE 5.8V 10.5V SMA
FIXED IND 6.8UH 3.4A 30 MOHM SMD
FUSE GLASS 5A 125VAC 2AG
TVS DIODE 16V 26V P600
MEMS OSC XO 60.0000MHZ CMOS SMD