
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q101, SMCJ |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Bidirectional Channels: | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 85V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 94.4V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 137V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 11.5A |
| Power - Peak Pulse: | 1500W (1.5kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | Automotive |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AB, SMC |
| Supplier Device Package: | DO-214AB (SMC) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1700 |
Current price of SMCJ85AHR7G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 11.1V 18.2V DO214AA
TVS DIODE 11V 18.2V DO214AB
TVS DIODE 170V 275V SMB
TVS DIODE 85V 137V DO214AB
PNP SILICON TRANSISTOR
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
SWITCH SAFETY 3PST 3A 240V