1.5KE7.5A-B
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 6.4V 11.3V DO201
DataSheet
1.5KE7.5A-B PDF
Type Description
Series:1.5KE
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):6.4V
Voltage - Breakdown (Min):7.13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:11.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):134.5A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)