MXSMCJLCE26AE3
Description
TVS DIODE 26V 42.1V DO214AB
DataSheet
MXSMCJLCE26AE3 PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):26V
Voltage - Breakdown (Min):28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):36A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:100pF @ 1MHz
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)