10BJ100A
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 100V 162VC 1KW DO214AA
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
10BJ100A PDF
Type Description
Series:10BJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):100V
Voltage - Breakdown (Min):111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):6.2A
Power - Peak Pulse:1000W (1kW)
Power Line Protection:No
Applications:Telecom
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)