SMAJ188HR3G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
400W 232V 10% UNIDIRECTIONAL TVS
DataSheet
SMAJ188HR3G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SMAJ
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):188V
Voltage - Breakdown (Min):209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:344V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):900mA
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)