SA15A-E3/73
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 15V 24.4V DO204AC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SA15A-E3/73 PDF
Type Description
Series:TransZorb®
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):15V
Voltage - Breakdown (Min):16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):20.5A
Power - Peak Pulse:500W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)