15KPA48A-B
Description
TVS DIODE 48V 77.7V P600
DataSheet
15KPA48A-B PDF
Type Description
Series:15KPA
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):48V
Voltage - Breakdown (Min):53.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:77.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):194.3A
Power - Peak Pulse:15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)