SMBG15A-E3/5B
Description
TVS DIODE 15V 24.4V DO215AA
DataSheet
SMBG15A-E3/5B PDF
Type Description
Series:TransZorb®
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):15V
Voltage - Breakdown (Min):16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):24.6A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)