1.5KE440C
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
TVS D5.4X7.5 356V 1500W BI
DataSheet
1.5KE440C PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):356V
Voltage - Breakdown (Min):396V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:631V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):2.4A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 175°C (TJ)