SMLJ26A-Q
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 26V 42.1V SMC
DataSheet
SMLJ26A-Q PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SMLJ
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):26V
Voltage - Breakdown (Min):28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):71.2A
Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)