SMA6F85A
Description
AUTOMOTIVE 600 W 85 V TVS IN SMA
DataSheet
SMA6F85A PDF
Type Description
Series:SMA6F, TRANSIL™
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):85V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):95V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):4.6A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)