P6SMB68CA R5G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 58.1V 92V DO214AA
DataSheet
P6SMB68CA R5G PDF
Type Description
Series:P6SMB
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):58.1V
Voltage - Breakdown (Min):64.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:92V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):6.8A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)