SZ1SMB26AT3G
Description
TVS DIODE 26V 42.1V SMB
DataSheet
SZ1SMB26AT3G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):26V
Voltage - Breakdown (Min):28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):14.2A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:630pF @ 1MHz
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)