P6SMBJ70
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
TVS SMB 70V 600W UNI
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
P6SMBJ70 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):70V
Voltage - Breakdown (Min):77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:125V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):4.8A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)