SMBJ48AHE3/5B
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 48V 77.4V DO214AA
DataSheet
SMBJ48AHE3/5B PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):48V
Voltage - Breakdown (Min):53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):7.8A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)