A5KP40CA-G
Description
TVS DIODE 40V 64.5V R-6
DataSheet
A5KP40CA-G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):40V
Voltage - Breakdown (Min):44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):77.52A
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)