SLD48-018
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 48V 77.4V P600
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SLD48-018 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SLD
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):48V
Voltage - Breakdown (Min):53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):65.9A
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)