SMA4S21AH
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
400W, 10V - 70V, SMD TVS PG STRU
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMA4S21AH PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):21V
Voltage - Breakdown (Min):23.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:34.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):11.7A
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)