SMBJ43CA-HR
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 43V 69.4V DO214AA
DataSheet
SMBJ43CA-HR PDF
Type Description
Series:SMBJ-HR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):43V
Voltage - Breakdown (Min):47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):8.7A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)