SMBJ45ATR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 45V 72.7V SMB
DataSheet
SMBJ45ATR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):45V
Voltage - Breakdown (Min):50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):8.3A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)