AK6E-240C
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 240V 340VC AXL
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
AK6E-240C PDF
Type Description
Series:AK6E
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):240V
Voltage - Breakdown (Min):250V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:340V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):6kA (8/20µs)
Power - Peak Pulse:-
Power Line Protection:No
Applications:Telecom
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)