SLD6S27A
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE UNI SMTO-263 27V
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SLD6S27A PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SLD6S
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):27V
Voltage - Breakdown (Min):29.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:43.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):106A
Power - Peak Pulse:1800W (1.8kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)