MA15KP260CAE3
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 260V 419V DO204AR
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
MA15KP260CAE3 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):260V
Voltage - Breakdown (Min):289V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:419V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):36A
Power - Peak Pulse:15000W (15kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)