SMBJ180C
Manufacturer
Meritek
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 180V 322.2V DO-214AA (
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMBJ180C PDF
Type Description
Series:SMBJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):180V
Voltage - Breakdown (Min):200.16V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:322.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):1.86A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:-
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C