SMCJE200A
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 200V 324VC 1500W SMC
DataSheet
SMCJE200A PDF
Type Description
Series:SMCJE
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):200V
Voltage - Breakdown (Min):224V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:324V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):4.7A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Telecom
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)