5.0SMDJ40CAS
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 4.5KW 40V 5%BI DO-214A
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
5.0SMDJ40CAS PDF
Type Description
Series:5.0SMDJ-S
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):40V
Voltage - Breakdown (Min):44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):69.8A
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Telecom
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)