SMBJ54AHM4G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 54V 87.1V DO214AA
DataSheet
SMBJ54AHM4G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SMBJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):54V
Voltage - Breakdown (Min):60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):7.2A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)