CDNBS16-T36C
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 36V 72V 16SOIC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
CDNBS16-T36C PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:8
Voltage - Reverse Standoff (Typ):36V
Voltage - Breakdown (Min):40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:72V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):7A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:500W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:15pF @ 1MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)